Gelinlik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken 5 kural

Düğün, hayatımızın belki de en güzel günlerinden biridir. Tatlı telaşların, mutluluğun ve en önemlisi aşkın eksik olmadığı bu gün, hem gelinler hem de damatlar için oldukça önemlidir. Ama bu günün gelinler için ekstra bir önem taşıdığını söylersek yanlış olmaz. Çünkü çoğu kadın küçüklüğünden beri bu günün hayalini kurar ve ortada daha bir damat yokken bile olmasını istedikleri şeylerin bir listesini yapar. Gelinlik seçimi de bu listenin en başında gelir.

Ömür boyu hayalini kurdukları bu günde prenses gibi hissetmek her kadının hakkıdır. Bunun için de düğün gününün çok öncesinden alışveriş heyecanı başlar. Eğer siz de bu yolculuğun başındaysanız hafif bir panik hissetmenizin oldukça normal olduğunu bilmelisiniz. Çünkü sevdiklerinize ve en önemlisi kendinize en güzel hissettiğiniz halinizde gözükmek istemeniz son derece doğaldır. Bu yazıda da sizi en güzel halinizde hissettirecek gelinliği daha kolay ve hızlı bulmanız için gerekli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Dikkat! Düğün Pastası için seçiminizi yaptınız mı? Sitemizde pastalara göz atmayı unutmayınız!

Gelinlik alırken dikkat edilmesi gereken 5 kural

  1. Gelinlik alırken öncelikle gelinin vücut tipini hesaba katmayı ihmal etmeyin
  2. Gelinin istediği tarza ve damadın kıyafetine uygun bir gelinlik seçimi yapın
  3. Mevsim, mekan ve düğün konsepti gibi faktörleri unutmayın
  4. Gelinlik alışverişinizi zamana yayın ve aceleye getirmeyin
  5. Gelinlik aksesuarlarının da en az gelinlik kadar önemli olduğunu aklınızda bulundurun

Şimdi gelelim bu maddeleri detaylıca açıklamaya!

1. Gelinlik alırken öncelikle gelinin vücut tipini hesaba katmayı ihmal etmeyin

Gelinlik seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri vücut tipidir. Çünkü gelinliğin üstünüze tam oturması ve potluk veya darlık olmaması amaçladığınız mükemmel görünüm için gereklidir. Başka kadınlarda gördüğünüz ve onların üstünde kusursuz duran gelinlik modelleri her zaman sizin için doğru seçim olmayabilir.

Gelinlik Modelleri

Her vücut tipi birbirinden farklıdır. Bir gelinlik modeli sizinle aynı boy ve kiloda olan biri ile dahi aynı şekilde durmayabilir. Çünkü bu kilo üst vücut, bel ve kalçaya farklı oranda yayılmış olabilir. Bu sebeple gelinliğinizi alacağınız yerde mutlaka vücut ölçümü yaptırmak çok önemlidir. Böylece beğendiğiniz modelleri sizin vücut ölçülerinize göre düzenleyebilirler.

2. Gelinin istediği tarza ve damadın kıyafetine uygun bir gelinlik seçimi yapın

Gelinlik seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör de gelinin tarzının ve damatlık modelinin göz önünde bulundurulmasıdır. Çünkü her gelinin istekleri ve zevkleri birbirinden farklı olabilir.

Örneğin bazı gelinler klasik beyaz görünümü tercih ederken, bazı gelinler tercihlerini fildişi bir gelinlikten yana kullanabilirler. Hatta düğünlerinde özellikle siyah bir gelinlik giymek isteyen gelinler dahi mevcuttur. Unutmayın ki burada önemli olan sizin aslında ne istediğinizdir. Eğer siyah bir gelinlik sizin estetiğinize daha uygunsa tercihinizi bu yönde kullanmaktan kesinlikle çekinmeyin.

Bunun yanı sıra damatlık modeli ile gelinliğiniz de uyum içinde olmasına özen gösterebilirsiniz. Örneğin gelin çiçeğinizin içinde damadın kravatıyla aynı renkte çiçekler bulunması bile bu uyumu yakalamanıza yardımcı olabilir.

3. Mevsim, mekan ve düğün konsepti gibi faktörleri unutmayın

Yaz genel olarak düğün mevsimi olarak bilinse de, her gelin bir yaz düğünü yapmak istemeyebilir. Özellikle son zamanlarda kış ve sonbahar düğünleri de oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Eğer siz de düğününüzü daha soğuk aylarda yapmayı planlıyorsanız, gelinliğinizin de buna uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin uzun kollu bir gelinlik tercih edip son derece şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Ayrıca eğer bir düğün konsepti planlıyorsanız gelinliğinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Mesela orman temalı bir düğünde klasik bir gelinlikten ziyade daha salaş ve bohem bir gelinlik tercih edebilirsiniz.

4. Gelinlik alışverişinizi zamana yayın ve aceleye getirmeyin

Alışveriş sürecini uzun ve sakin tutmak gelinlik tercihinizi iyi yönde etkiler. Eğer gelinliğinizi son ana bırakırsanız en doğru tercihi yapmanız zorlaşabilir. Bu yüzden düğününüzden aylar önce bile yavaş yavaş çeşitli gelinlik modelleri incelemeye başlayabilirsiniz. Kendinize bir liste yapıp neler istediğinizi ve istemediğinizi yazmanız bu süreçte yardımcı olabilir.

Gelinlik Fiyatları

Ayrıca bütçenizi de önceden mutlaka belirlemeyi unutmayın. Eğer bütçenizi daha düşük tutmayı planlıyorsanız bile mükemmel gelinliği hala bulmanız mümkün. Ama bunun için önceden bir araştırma yapmalı ve gelinlik fiyatları hakkında bilgi edinmelisiniz. Böylece alışveriş sırasında en azından fikir sahibi olur ve kendinizi bir sürü tercihin arasında kaybolmuş hissetmezsiniz.

5. Gelinlik aksesuarlarının da en az gelinlik kadar önemli olduğunu aklınızda bulundurun

Tercih ettiğiniz aksesuarlar, uyum açısından gelinlik seçimi kadar önemlidir. Çünkü tüm gelinlik çeşitleri her aksesuar ile uyum sağlamayabilmektedir. Örneğin yarım veya uzun kollu bir gelinlik tercih ediyorsanız eldiven takmanız mantıklı olmayacaktır. Ama sıfır kol veya straplez bir gelinliğiniz varsa eldivenler son derece şık durabilmektedir.

Ya da balık gelinlik tercih ediyorsanız uzun bir duvak ile asil bir görünüm yakalayabilirsiniz. Hatta göğüs dekolteli bir gelinliğiniz varsa kolye takmak yerine büyük ve beyaz taş veya yaprak küpeler tercih ederek dekoltenizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Comments are disabled.