Nişan bohçası hakkında bilmeniz gereken 10 detay

Nişan Bohçası

Evlilik bir çiftin hayatındaki en önemli adımlardan biridir. Dolayısıyla evlilik ve düğün konularında geçmişten bugüne kadar gelen birçok gelenek ve adet bulunmaktadır. Nişan bohçası, kültürümüzdeki evlilik hakkındaki birçok gelenekten biridir. Yazımızda bu gelenek hakkında 10 önemli detaya ulaşacaksınız. Bu bilgiler ışığında gelin ve damat için daha şık ve anlamlı bohçalar hazırlayabileceksiniz.

Blog yazımızı okumadan bir hatırlatmada bulunmak isteriz! Nişan merasiminiz için pastanız hazır mı? Pastam Geldi’de bulunan Nişan Pastası kategorisine göz atmayı unutmayın.

1. Nişan Bohçası nedir?

Evlilik öncesi nişanlanma sürecinde gelinin ve damadın aileleri birbirlerini tanıma sürecinden geçerler. Bu süreçte çeşitli gelenek ve adetler ile ailelerin daha iyi kaynaşması için çalışırız. Hem gelin hem de damat için birer bohça hazırlamak bu geleneklerden biridir. Bu bohçalarda bazı temel ihtiyaçlar, eşya ve kıyafetler bulunmaktadır. Böylelikle yeni evlenecek çift için harika bir hediye hazırlanmış olur.

2. Nişan bohçasının anlamını unutmayın

Evlilik öncesi bohça hazırlamak gelinin ve damadın ihtiyaç duyacakları eşyaları onlara hediye etmek için bir yoldur. Ancak gelin ve damat için bohça hazırlama işlemi yalnızca pratik sebeplerle yapılmaz. Bunun yanı sıra bu işlem iki ailenin de çiftin evliliğini ne kadar önemsediğini göstermek için yapılır. Gelinin bohçasını erkek tarafı hazırlarken damadın bohçasını ise kız tarafı hazırlar. Böylelikle her iki aile de karşı tarafı ne kadar önemsediğini gösterir.

3. Gelin ve damat için farklı bohçalar hazırlayacağınızı unutmayın

Nişan bohçası dediğimiz zaman akla ilk olarak bunun için tek bir bohça hazırlanacağı gelmektedir. Ancak çiftimize hediye edeceğimiz bu bohçayı gelin bohçası ve erkek bohçası olarak iki bohça şeklinde hazırlarız. Bu şekilde hem damat hem de gelin için birçok kullanışlı eşyanın olduğu bu bohçaları hazırlamış oluruz. Her iki taraf da özenle karşı tarafın bohçasını hazırlayarak çifte verdiği önemi gösterir.

4. Bohçayı hazırlamadan önce bütçenizi belirleyin

Evlilik sürecinde önemli bir gelenek olan bu bohçaların içeriğinde birçok farklı eşya bulunmaktadır. Dolayısıyla fark etmeden bu bohçaları hazırlamak çok fazla masraf ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak bu bohçaları hazırlamak için ayıracağımız bütçeyi belirlemek akıllıca olacaktır. Böylelikle aşırıya kaçmadan, tüm öğelere gerekli bütçeyi ayırarak bohçaları hazırlamamız mümkün olur.

5. Gelin bohçasına konulacakları öğrenin

Evli çiftimiz için hazırladığımız bu bohçanın bir elemanı gelin bohçasıdır. Gelin bohçası, erkek tarafının hazırladığı bohça olmakla birlikte, gelinin kullanacağı eşyaları içerir. Bu bohçada öncelikle bornoz, gecelik ve pijama takımları bulunur. Bunların yanı sıra parfüm seti, makyaj seti, ayna, tarak ve terlik bu bohçanın diğer öğelerini oluşturmaktadır. Bu temel eşyalara ek olarak isteğe bağlı olarak diğer eşyalar de ekleyebilirsiniz.

6. Damat bohçasına konulacakları öğrenin

Erkek bohçası, evli çiftimizin ihtiyaçlarına yönelik hazırladığımız bu bohçanın diğer elemanıdır. Yine gelin bohçasında olduğu gibi bu bohça damadın ihtiyaçlarını içerir ve bu bohçayı kız tarafı hazırlar. Damadın bohçasında iç çamaşırı ve pijama setinin yanı sıra gömlek ve pantolon bulunur. Bunlara ek olarak tıraş seti, cüzdan seti, kol saati, kol düğmeleri ve terlik de bu bohçanın diğer öğelerini oluşturmaktadır. Buna ek olarak bu bohçaya isteğe bağlı olarak diğer eşyalar da ekleyebilirsiniz.

7. Nişan bohçasını hazırlarken gelinin ve damadın tarzına uygun malzemeleri seçin

Bir nişan bohçası hazırlarken bu bohçadaki eşyaları gelin ve damadın uzunca bir süre kullanacağını unutmamak gerekir. Dolayısıyla çiftimizin severek kullanacağı eşyaları seçmek uygun olacaktır. Bunun için gelinin ve damadın bohçalarını hazırlarken beğendikleri tarza uygun eşyalar satın almayı unutmayın.

8. Nişan bohçası için yalnızca kaliteli ürünleri tercih edin

Bahsettiğimiz gibi, çiftimiz yıllar boyu bu ürünleri kullanacağı için, bohçanın öğelerini seçerken tarzlarına uygun olması önemlidir. Yine aynı sebepten ötürü evlilik sürecinde büyük öneme sahip bu bohçaları hazırlarken kaliteli ürünler tercih etmeyi unutmayın. Uzun kullanım ömrüne sahip olan malzemeleri seçerek gelinin ve damadın hayatını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca böylelikle evli çiftimize olan sevginizi daha iyi göstermiş olursunuz.

9. Bohçayı yerleştireceğiniz sandığı dikkatli bir şekilde seçin

Bu bohçaların geleneksel olarak çeşitli takdim edilme biçimleri vardır. Eskiden basit bir kumaş içerisinde geline ve damada verilen bu bohçalar zaman içerisinde sepet veya sandık içerisinde verilmeye başlamıştır. Günümüzde daha kullanışlı olduğu için sıklıkla valiz de tercih edilmektedir. Sandık veya valiz bu bohçaları takdim etmek için en uygun yöntemdir. Bohçaları takdim etmek için kullanacağınız sandığı veya valizi seçerken hoş görünümlü ve kaliteli ürünleri tercih etmeyi unutmayın.

10. Önce gelin bohçasını sonra damat bohçasını çiftimize takdim edin

Bu geleneksel bohçaların çifte verilme zamanı yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Kimi zaman nişan öncesinde yapılan bu işlem bazı yerlerde nişan sonrasında gerçekleşmektedir. Ancak geleneksel olarak gelinin bohçasını önce vermek gerekir. Daha sonra damadın bohçasını da çiftimize takdim ederek onlar için seçtiğiniz harika hediyeleri verebilirsiniz. Bu bohçalar ile çiftimizi mutlu ederken kullanışlı eşyalara sahip olmalarını sağlarsınız.

Bu arada yazımızı bitirmeden sizin için bir link ekliyoruz. Nişan bohçası ürünlerine göz atabilirsiniz.

Comments are disabled.