Sözlenirken Neler Yapılır?

Yeni evlenecek çiftlerin evlilik teklifinin ardından aile arasındaki yüzük takma ve isteme merasimine söz denir. Oldukça heyecanlı bugünde çiftlerin neler yapacağı merak edilmektedir. Sözlenirken neler yapılır başlıklı bu yazımızı sizler için hazırladık.

Söz törenlerinin en önemli parçalarından biri söz pastası olarak kabul edilmektedir. Blog yazımızı okuduktan sonra Söz Pastası kategorimize göz atmayı unutmayın.

Sözlenirken Neler Yapılır?

  1. Söz merasimi olmadan önce aileler arasındaki tanışmanın halledilmesi gerekmektedir. Bazı aileler bunu söz zamanına bıraksa da iki aileyi söz öncesinde tanıştırmakta fayda var.
  2. Sözünüzün tarihi ne zaman olacak? Yıllar boyu aklınızda kalacak bu tarihi belirlemek size düşüyor.
  3. Tarihi belirledikten sonra sıra mekânda. Mekân konusunda bazı çiftler kız evini tercih ederken bazı çiftler daha kalabalık ve eğlence odaklı bir program merasim düşündükleri için mekânda yapmaktadırlar. Bu noktada yine çiftlerin tercihi ön planda olmalıdır. Ayrıca bir nişan düşünüyorsanız sözünüzü evde yapabilir ya da söz ve nişanı bir arada yapabilirsiniz.
  4. Çiftlerin bir ömür boyu parmağında taşıyacağı söz yüzükleri bu aşamada alınmaktadır. Genellikle kız erkeğin yüzüğünü erkek ise kızın yüzüğünü satın almaktadır. Fakat bu da geleneğe ve aile yapılarına göre değişkenlik gösterebilir.
  5. Yüzük, mekân derken en önemli bir diğer detayda tabi ki kıyafetler. Evde aile içinde yapılacak bir merasim için daha sade bir model tercih edebilirsiniz. Eğer bir mekânda söz-nişan bir arada yapmayı düşünürseniz herkesin gözünü sizden alamayacağı elbiseler seçebilirsiniz.
  6. Organizasyon teması da olmazsa olmaz detaylar arasında yer almaktadır. Çünkü söz günü fotoğraflarınızın çekileceği alan bu organizasyonun önü olacaktır. Nişan masası süsleme detayları ile siz de hayalinizdeki organizasyona kavuşabilirsiniz.
  7. Söz çikolatası ve isteme çiçeği erkek tarafından evinize ya da mekâna gelindiğinde getirilecektir. Çiçeğinizin rengini elbisenize uydurmayı unutmayın
  8. Nişan tepsisi genellikle söz töresinde de nişanda da olmaktadır. Sevdiğiniz bir arkadaşınız ya da kardeşinizin tutacağı bu tepsi de ömür boyu parmağınızdan çıkmayacak söz yüzükleri bulunmalıdır.
  9. Söz sırasında misafirlerinize kahve ve hazırlanacak atıştırmalıkları ikram edebilirsiniz. Bu atıştırmalıklar söz nişan pastası başta olmak üzere börek, poğaça, tatlı gibi birçok şekilde olabilir.
  10. Söz pastanızı seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Naked pasta gibi son zamanların popüler pastalarından ya da gelin-damat kutlama pastası gibi klasik modellerden yararlanabilirsiniz Pastam Geldi bu özel gününüzde sizi ve sevdiklerinizi mutlu etmek için özel tasarım pastalar hazırlar. Siz de Söz & Nişan Pastaları kategorimizden kendinize uygun olanı kolayca seçebilirsiniz.

Comments are disabled.